Вентиляція в приватному будинку
У приватних будинках повсюдне поширення отримала система природної вентиляції, в якій переміщення повітря обумовлено різницею температур повітря в приміщенні і на вулиці. Популярність природної вентиляції пояснюється простотою конструкції системи і її дешевизною.
Як правило, просте і дешеве – не найефективніший і вигідну. В країнах, де люди більше піклуються про своє здоров'я і вважають витрати на утримання житла, у приватних будинках отримали велике поширення різні системи примусової вентиляції.
У приватних будинках застосовують такі системи примусової вентиляції:
- Примусову витяжну вентиляцію, коли видалення повітря з приміщень будинку здійснюється примусово, а приплив повітря з вулиці відбувається природним шляхом, через припливні клапани.
- Примусову припливно-витяжну вентиляцію, в якій надходження і видалення повітря в приміщення будинку виконується примусово.
Примусова вентиляція може бути місцевою (розподіленого) або централізованою. У місцевій системі примусової вентиляції електричні вентилятори встановлюють у кожному приміщенні будинку, де це необхідно. У централізованій системі примусової вентиляції вентилятори знаходяться в одному блоці вентиляції, який трубами з'єднують з приміщеннями будинку.
Система природної вентиляції в приватному будинку — особливості та недоліки
Система природної вентиляції в приватному будинку являє собою вертикальні канали, які починаються у вентильованому приміщенні і закінчуються вище коника даху.
Рух повітря вгору по каналах відбувається під дією сил (тяги), викликаних різницею температур повітря на вході і виході каналу. Тепле повітря в приміщенні легше холодного на вулиці.
На тягу в каналі вентиляції впливає також і вітер, який може як посилювати, так і зменшувати тягу. Сила тяги залежить і від інших факторів: висоти та перерізу вентканала, наявності поворотів і звужень, теплоізоляції каналу та ін.
Схема вентиляції приміщень у багатоповерховому, приватному будинку
Схема природної вентиляції у багатоповерховому, приватному будинку. На вході на верхній поверх з драбини встановлена двері. Якщо на верхньому поверсі будинку немає вхідних дверей на поверх, то канал природної вентиляції влаштовують з кожного поверху приміщення. |
За будівельним правилам канал природної вентиляції повинен забезпечувати нормативний повітрообмін при температурі зовнішнього повітря +5 оС, без урахування впливу вітру.
Влітку, при температурі повітря на вулиці вище зазначеної, повітрообмін погіршується, аж до повного припинення циркуляції повітря.
Взимку, чим холодніше на вулиці, тим сильніше тяга і вище втрати тепла з йдуть на вулицю повітрям. Втрати тепла взимку через систему природної вентиляції за деякими оцінками, можуть досягати 40% від всіх тепловтрат будинку.
На верхніх поверхах приватного будинку також часто потрібно влаштовувати додаткові канали природної вентиляції житлових кімнат, щоб забезпечити необхідний нормами повітрообмін.
У приміщеннях мансарди природна вентиляція, як правило, не може забезпечити необхідний повітрообмін через брак тяги в вентканалах малої висоти.
Норми природної вентиляції
Мінімальна продуктивність системи вентиляції будинку в режимі обслуговування повинна визначатися з розрахунку не менше однократного обміну об'єму повітря протягом години в приміщеннях з постійним перебуванням людей. З кухні в режимі обслуговування повинно видалятися не менше 60 м3 повітря в годину, з ванни, вбиральні – 25 м3 повітря в годину.
Кратність повітрообміну в інших приміщеннях, а також у всіх вентильованих приміщеннях в неробочому режимі повинна складати не менше 0,2 об'єму приміщення в годину.
Приміщення з постійним перебуванням людей — це приміщення, в якому передбачено перебування людей безперервно протягом більше 2-х годин.
Для порівняння наведу вимоги до продуктивності вентиляції у багатоквартирному будинку, як мінімум:
Таблиця з СП 54.13330.2011 «Будівлі житлові багатоквартирні» |
Зазначена в нормах величина повітрообміну повинна забезпечуватися для розрахункових умов: температура зовнішнього повітря +5 оС, повітря приміщень +18 оС, і при відсутності вітру.
Система природної вентиляції в приватному будинку працює наступним чином.
Основне призначення такої вентиляції – це видалення продуктів горіння газу, вологи і запахів з кухні і санвузлів. Житлові кімнати в такій системі вентилюються недостатньо. В кімнатах для провітрювання доводиться відкривати кватирки.
У разі застосування в домі сучасних герметичних конструкцій вікон, для припливу свіжого повітря необхідно встановлювати у зовнішніх стінах кімнат або у вікнах спеціальні припливні клапани.
Припливний клапан у вікні. |
Припливний клапан в стіні. |
Часто припливні клапани не роблять навіть у нових будинках. Для припливу повітря доводиться постійно тримати прочиненими стулки вікон, в кращому випадку, встановлюючи для цього на фурнітуру вікна «мікропровітрювання». (Спочатку вибираємо і платимо гроші за герметичні вікна з кількома рівнями ущільнень для захисту від холоду, шуму і пилу, а потім тримаємо їх постійно відкритими !? )
Також часто можна бачити, як в приміщеннях будинку встановлюють герметичні двері, без щілини у статі або іншого отвори для проходу повітря. Встановлення герметичних дверей перекриває природну циркуляцію повітря між приміщеннями будинку.
Багато хто навіть не підозрюють про необхідність забезпечити постійний приплив свіжого повітря в кімнати і циркуляцію повітря між приміщеннями. Встановивши пластикові вікна герметичні двері, так і живуть в духоті, з конденсатом і цвіллю. А в повітрі приміщень підвищена концентрація смертельно небезпечних газів — радіоактивного радону і підступного формальдегіду.
Недоліки природної вентиляції
Всі ці відкриті кватирки, відкриті стулки, щілини у вікнах, отвори-клапани у зовнішніх стінах і вікнах, є причиною протягів, служать джерелом вуличної пилу, алергенної пилку рослин, комах і вуличного шуму.
Головний недолік природної вентиляції в наших будинках — відсутність контролю і регулювання кількості подаваного і повітря, що видаляється з приміщень повітря.
В результаті, нерідко в хаті душно, підвищена вологість повітря, випадає конденсат на вікнах і в інших місцях, з'являється грибок і цвіль. Зазвичай, це говорить про те, що вентиляція не справляється зі своїм завданням — видаляти, що виділяються у повітря приміщення, забруднення і надлишкову вологу. Кількість минає через вентиляцію повітря явно недостатньо.
В інших будинках взимку частіше навпаки, повітря дуже сухий з відносною вологістю менше 30% (комфортна вологість 40-60%). Це свідчить про те, що через вентиляцію витрачається занадто багато повітря. Вступник в будинок морозний сухе повітря не встигає насититися вологою і відразу йде в вентканал. А з повітрям йде і тепло. Отримуємо дискомфорт мікроклімату приміщень і втрати тепла.
У літній час тяга в каналі природної вентиляції зменшується, аж до повного припинення руху повітря в каналі. Кімнати в цьому випадку провітрюють, відкриваючи вікна. Інші приміщення без вікон, наприклад, ванну, туалет, гардероб таким способом провітрювати не вийде. В таких приміщеннях, які влітку залишаються без вентиляції, легко і швидко накопичується вологе повітря, а потім з'являється, запах, грибок і цвіль.
Як поліпшити роботу природної вентиляції
Роботу природної вентиляції можна зробити більш економною, якщо на вході в вентканал встановити автоматичний клапан, керований датчиком вологості. Ступінь відкривання клапана буде залежати від вологості повітря в приміщенні — чим вище вологість, тим більше відкритий клапан.
В кімнатах встановлюють припливні клапани, керовані датчиком температури зовнішнього повітря. З пониженням температури щільність повітря збільшується і клапан необхідно прикривати, щоб виключити надходження у приміщення надмірної кількості холодного повітря.
Автоматизація роботи клапанів дозволить скоротити втрати тепла з йдуть через вентиляцію повітрям на 20-30%, а загальні тепловтрати будинку на 7-10%.
Слід розуміти, що така місцева автоматизація роботи кожного окремого клапана не зможе усунути повною мірою недоліки природної системи вентиляції в будинку. Установка автоматичних клапанів лише трохи поліпшить роботу вентиляції, особливо в зимовий час.
Можна, як мінімум, встановити на припливних і витяжних каналах регульовані решітки і клапани, і регулювати їх вручну, хоча б два рази в рік. На зимовий період прикривають, а з настанням тепла витяжні решітки і припливні клапани відкривають повністю.
Провітрювач в зовнішній стіні забезпечує примусовий приплив повітря в приміщення. Потужність вентилятора всього 3 -7 Вт.Порівняно з припливним клапаном провітрювач має наступні переваги:
- Обсяг що надходить з вулиці повітря обмежується лише потужністю вентилятора.
- Створюють в приміщенні надлишковий тиск, завдяки чому в будинках і квартирах з погано функціонуючим каналом витяжної вентиляції збільшується повітрообмін.
- Знижують залежність роботи природної вентиляції від кліматичних факторів.
- Досяжна глибоке очищення повітря від пилу і запахів в результаті застосування більш ефективних фільтрів з високим аеродинамічним опором.
- Забезпечують кращий захист будинку від вуличного шуму.
Провітрювачі, оснащені електронною системою клімат-контролю, підігрівом повітря, особливими фільтрами часто називають бризерами.
У продажу є недорогі електронні прилади для домашнього використання, які вимірюють вологість повітря. Повісьте такий прилад на стіну і регулюйте пропускну здатність каналів вентиляції, орієнтуючись на показання приладу. Підтримуйте оптимальну вологість повітря в житлових приміщеннях 40-60%.
Термогігрометр побутової, вимірює температуру і вологість повітря в будинку |
Перевірте наявність і розміри вентиляційних отворів для переміщення повітря між приміщеннями в будинку. Площа переточного отвори для виходу повітря з житлової кімнати повинна бути не менше 200см2. Зазвичай залишають щілину між краєм дверей і підлогою в кімнаті висотою 2-3см.
Переточное отвір для входу повітря на кухню, ванну або в інше приміщення, оснащене витяжним вентиляційним каналом, має бути площею не менш 800см2. Тут краще встановити вентиляційну решітку в нижній частині дверей або внутрішньої стіни приміщення.
Переміщаючись з кімнати до приміщення з вентканалом, повітря повинно проходити не більше ніж через два переточных отвори (дві двері).
Вентиляційні канали, які проходять через неопалюване приміщення (горище) повинні бути утеплені. Швидке охолодження повітря в каналі зменшує тягу і призводить до випадання конденсату з повітря, що видаляється. Траса каналу природної вентиляції не повинна мати горизонтальних ділянок, які також знижують тягу.
Вентилятор в каналі природної вентиляції
Для поліпшення роботи природної вентиляції встановлюють кухонні витяжки, а також електричні вентилятори на вході вентканалів. Такі вентилятори придатні лише для короткочасної та інтенсивної вентиляції приміщень в період значних виділень вологи і забруднень. Вентилятори сильно шумлять, їх продуктивність, а отже і електроспоживання, перевищує величини, необхідні для постійного провітрювання.
Аналогічна ситуація — коли кухонну витяжку над плитою приєднують до єдиного на кухні каналу природної вентиляції.
Фільтри, клапани і вентилятор в кухонній витяжці практично перекривають природну тягу в каналі вентиляції. Кухня з виключеною витяжкою залишається без вентиляції, що погіршує повітрообмін у всьому будинку.
Щоб виправити ситуацію, в повітропровід між каналом природної вентиляції і кухонною витяжкою рекомендується поміщати трійник з зворотним клапаном на бічному відвід. При не працюючій витяжці зворотний клапан відкривається, забезпечуючи вільний прохід повітря з приміщення кухні в канал вентиляції.
Кухонна витяжка підключена до єдиного каналу вентиляції на кухні через трійник на повітроводі. За круглої вентрешеткой встановлений зворотний клапан. При включенні вентилятора витяжки стулка клапана повертається і перекриває прохід повітря через вентрешетку. |
При включенні кухонної витяжки на вулицю викидається велика кількість теплого повітря з єдиною метою — видалити запахи та інші забруднення, які утворюються над кухонною плитою.
Для виключення втрат тепла рекомендується встановлювати над кухонною плитою парасольку, оснащений вентилятором, фільтрами і поглиначі запахів для глибокого очищення повітря. Після фільтрації, очищений від запахів і забруднень повітря направляється назад в приміщення. Такий парасольку часто називають фільтруючої витяжкою з рециркуляцією. Слід враховувати, що економія від зниження витрат на опалення дещо нівелюється, через необхідність періодичної заміни фільтрів у витяжці.
У продажу є вентилятори, керовані датчиком вологості. Вентилятор включається при досягненні певного порогу вологості в приміщенні і відключається при її зниженні. Всі зазначені вище особливості роботи вентиляторів в системі природної вентиляції зберігаються і при роботі з датчиком вологості.
Робота вентилятора в будь-якому випадку призводить лише до збільшення тяги в вентканалах і до зниження вологості в приміщенні. Але він не здатний обмежувати природну тягу, перешкоджаючи зайвої сухості повітря і втрат тепла взимку.
Крім того, в системі природної вентиляції злагоджено працюють кілька елементів, розташованих в різних частинах будинку — припливні клапани, витяжні канали, перетічні решітки між приміщеннями.
Включення вентилятора в одному з каналів часто призводить до порушення режиму роботи інших елементів системи. Наприклад, припливні клапани в будинку часто не можуть пропустити необхідне для роботи вентилятора різко зросла кількість повітря. В результаті, при включенні витяжки на кухні, перекидається тяга у витяжному каналі у ванній кімнаті — повітря з вулиці починає надходити у будинок через витяжний канал у ванній.
Природна вентиляція в приватному будинку — це система:- проста і дешева в монтажі;
- не має яких-небудь механізмів, що вимагають електроприводу;
- надійна, не ламається;
- дуже дешева в експлуатації — витрати пов'язані тільки з необхідністю виконання періодичних оглядів та очищення вентиляційних каналів;
- не шумить;
- ефективність її роботи сильно залежить від атмосферних умов – більшу частину часу вентиляція не працює в оптимальному режимі;
- має обмежену можливість регулювання її продуктивності, тільки у бік зниження повітрообміну;
- взимку робота системи природної вентиляції призводить до значних тепловтрат;
- влітку система вентиляції не працює, вентиляція приміщень можлива тільки через відкриті вікна, кватирки;
- відсутня можливість підготовки повітря, що подається в приміщення — фільтрації, підігріву або охолодження, зміни вологості;
- не забезпечує необхідного комфорту (повітрообміну), що є причиною задухи, вогкості (грибків, цвілі) і протягів, а також служить джерелом вуличної пилу (пилку рослин) і комах, знижує звукоізоляцію приміщень.
Вентиляція верхніх поверхів багатоповерхового будинку
У багатоповерховому будинку, як у великому каналі вентиляції, існує природна тяга, під дією якої повітря з першого поверху спрямовується вгору по просвіту сходів, на верхні поверхи.
Якщо не вживати ніяких заходів, то йде через канали природної вентиляції на верхніх поверхах повітря, буде заміщатися забрудненим повітрям першого поверху. Через припливні клапани на верхньому поверсі притоку свіжого повітря в приміщення не буде. Під дією тяги повітря з першого поверху буде підніматися на верхній поверх і виходити назовні через вентканали, так і через припливні клапани. На верхніх поверхах будинку будемо завжди мати задуху і підвищену вологість, а в будинку перепад температур між поверхами.
Існує два варіанти влаштування природної вентиляції верхніх поверхів будинку.
Варіант перший.
На вході на верхній поверх з драбини встановлюють вхідні двері, яка перекриває надходження повітря з нижніх поверхів і поділяє, ізолює повітряний простір поверхів на незалежні блоки. У цьому варіанті природна вентиляція на верхньому поверсі виконується також як і на першому поверсі будинку.
В житлових кімнатах верхнього поверху встановлюють припливні клапани, а витяжні канали роблять з санітарного приміщення, вбиральні або з холу. Для переміщення повітря між приміщеннями верхнього поверху в дверях кімнат і санвузлів у порога залишають вентиляційні щілини або інші роблять отвори.
Для нормальної роботи вентиляції вхідні двері на верхній поверх має постійно знаходитися в закритому положенні. Вхідні двері на поверх повинна бути максимально герметична. Слід подбати про те, щоб герметизувати інші шляхи переміщення повітря між поверхами перекриття місця проходу комунікацій.
Описаний вище варіант з вхідними дверима на поверх, забезпечує найбільш ефективну роботу і простий пристрій природної вентиляції верхніх поверхів будинку.
Варіант другий.
У цьому варіанті, на відміну від першого, вхідні двері на поверх не встановлюється. У цьому випадку доводиться виділяти і ізолювати повітряний простір не поверху цілком, а кожної кімнати окремо. Для цього встановлюють у кожному приміщенні поверху герметичні двері (без вентиляційних щілин і отворів).
У кожному приміщенні верхнього поверху для припливу свіжого повітря встановлюють припливний клапан. Для видалення забрудненого повітря влаштовують канал природної вентиляції, і теж з кожного приміщення.
Для нормальної роботи вентиляції двері кімнат слід постійно тримати закритими.
Другий варіант вентиляції верхніх поверхів не зручний тим, що доводиться збільшувати кількість каналів природної вентиляції. Хоча канали різних поверхів можна поєднувати, але все одно система вентиляції виходить досить складною.
В обох варіантах слід враховувати, що повністю перекрити надходження повітря на верхні поверхи знизу не вдається. Тому, рекомендується збільшувати об'єм повітря, що видаляється через вентканали верхніх поверхів.
На верхніх поверхах висота каналів природної вентиляції менше, а значить і величина тяги в них помітно нижче, ніж у каналах нижнього поверху. Поліпшити тягу можна шляхом збільшення перерізу каналу.
На мансарді висота каналів вентиляції виходить настільки мала, що не може забезпечити нормативну природну тягу. У приміщеннях мансарди для нормальної вентиляції необхідна примусова вентиляція.
Вентиляція в дерев'яному будинку
Цікаво, що будинки зі стінами з колоди або бруса не мають спеціальних пристроїв для вентиляції. Вентиляція приміщень у таких будинках відбувається за рахунок не контрольованої повітропроникності стін («дихаючі стіни»), перекриттів і вікон, а також в результаті переміщення повітря через димохід при топці печі.
У конструкціях сучасного дерев'яного будинку все частіше застосовують різні способи герметизації — машинне профілювання сполучених поверхонь колод і брусів, герметики для межвенцових швів, і паронепроникні вітрозахисні плівки в перекриттях, герметичні вікна. Стіни будинку обшивають і утеплюють, обробляють різними отруйними сполуками.
В кімнатах будинку, як правило, немає печей.
Система вентиляції в таких сучасних дерев'яних будинках просто необхідна.
Вентиляція гардеробних і комор
В гардеробній кімнаті, коморі обов'язково повинна бути зроблена вентиляція. Без вентиляції в приміщеннях з'явиться запах, підвищиться вологість і навіть може з'явитися на стінах конденсат, грибок і цвіль.
Схема природної вентиляції цих приміщень повинна виключати надходження повітря з гардеробної кімнати або комори в житлові кімнати.
Если двери этих помещений выходят в коридор, холл или кухню, то помещения вентилируются так же, как вентилируются жилые комнаты в доме. Для притока свежего воздуха с улицы, в окне (если оно есть) или в стене размещают приточный клапан. В двери гардеробной, кладовки оставляют щель внизу, между дверью и полом, или делают другое отверстие для прохода воздуха, например, в нижнюю часть двери вставляют вентиляционную решетку.
Свіже повітря надходить у приміщення гардеробної або комори через припливний клапан, потім іде через отвір у двері в коридор, і далі прямує на кухню, витяжний канал природної вентиляції будинку.
Між приміщенням гардеробної або комори і приміщенням, де є канал природної вентиляції повинно бути більше двох дверей.
Якщо двері вбиральні виходять в житлову кімнату, то рух повітря для вентиляції вбиральні слід організувати в протилежному напрямку — з житлової кімнати, через отвір в дверях, у вентиляційний канал вбиральні. У цьому варіанті гардеробну кімнату оснащують каналом природної вентиляції.
- При виборі поверхневого відцентрового насоса для приватного будинку необхідно враховувати об'єм води, який потрібно перекачувати, максимальну висоту підйому води, наявність автоматичного вимикача та необхідність перекачування води на великі відстані. Крім того, слід звернути увагу на потужність насоса, тип приводу та захист від перевантажень. При правильному виборі насоса він буде надійно та ефективно.